Posao

Kako napisati propratno pismo za posao

Kako napisati propratno pismo za posao
Podeli dalje

Kada se javljate na oglas za posao, pored slanja biografije, propratno pismo je najvažniji korak ka dobijanju istog. Evo kako da ga napišete.

Propratno pismo za posao i način na koji ga sročite mogu vam pomoći, ali i odmoći u samom obraćanju pažnje na vaše kvalitete i sposobnosti. Šalje se zajedno sa CV-jem, odnosno biografijom koju prilažete u javljanju za određeni posao.

Tokom godina, imala sam prilike nebrojano puta biti u prilici neposrednog ili posrednog prikupljanja podataka i odabira kandidata i sa sigurnošću mogu reći da, ako propratno pismo nije napisano kako treba, često se same biografije ni ne uzimaju u obzir.

Propratno ili motivaciono pismo (kako se još naziva) je tzv. mamac koji budućeg poslodavca nagoni da odabere baš vas. U njemu se prevashodno predstavljate poslodavcu i iznosite razloge prijavljivanja na baš taj oglas. Na brzinu i ovlaš napisano pismo nikako nije dobra stvar jer, ono je pokazatelj vaših komunikacijskih veština, pa i nedostataka; način na koji ga napišete u velikoj meri određuje da li će vaša biografija uopšte i ući u razmatranje za čitanje.

Kako napisati efektno propratno pismo?

Bitno je napisati ga u formi pisma, navesti ime – ako znate kome šaljete, ili pak „Poštovani/a“, „HR sektoru“ – ako ne znate. Dalje, ne bi trebalo da je duže od jedne strane, a takođe ni prepričana verzija biografije. U propratnom pismu – na prvom mestu se predstavljate, zatim iznosite razloge za javljanje na baš taj oglas, poželjno je navesti i šta znate o samoj firmi u okviru koje biste radili, navodite zašto ste baš vi odgovarajući kandidat i završavate sa poslovnom pozdravnom porukom.

kako se piše propratno pismo

Neophodni elementi propratnog pisma su:

  • predstavljanje
  • pozicija za koju konkurišete
  • predstavljanje veština koje imate a koje su u skladu sa pozicijom na koju se javljate
  • relevantna dostignuća
  • doprinos koji možete dati pridruživanjem kompaniji i razlozi zašto ste baš vi najbolji izbor

Forma treba da je uobičajeno poslovna, bez različitih fontova i upotrebe bold i italic opcija. Ako je u oglasu traženo, navesti očekivanu platu i uslove, kako ne biste bile shvaćene neozbiljno zbog oglušivanja na date instrukcije.

Kako izgleda primer propratnog pisma u praksi?

 

propratno pismo za posao primer
Primer propratnog pisma

Šta ne treba raditi?

Izbegavajte generičke fraze, kako u uvodnom tako i u pozdravnom delu. Takođe, ne koristite kitnjast ton obraćanja, u smislu da ulepšavate svoja dostignuća ili pozicije na kojima ste radile. Nazovite stvari pravim imenom, budite jasne, koncizne i konkretne. I nikako, ali NIKAKO ne šaljite pre nego što proverite pravopis i slovne greške! Vrlo bitna stavka koja se prečesto previdi, a gotovo uvek rezultuje nepozivanjem na razgovor.

Ne treba zaboraviti ni činjenicu da ga treba personalizovati svaki put kada se na neki oglas javljate, nije dobro koristiti jedan šablon; osim toga, može vam se potkrasti i greška u vidu neispravljene pozicije na koju aplicirate, ili – još gore, naziva samog poslodavca.

Prilagodite pismo osobi/firmi kojoj se javljate kako biste delovale profesionalno, zainteresovano i pristupačno. Što bi trebalo i da jeste – čim se javljate na oglas 🙂


Podeli dalje

1 komentar

Click here to post a comment

  • Interesantan clanak,nisam pridavala neku vecu paznju pisajnu propratnog pisma,uglavnom sam slala sablonsko predstavljanje uz srdacan pozdrav.

Facebook